Pēc salīdzinoši mierīgā marta aprīlis sapūta kārtīgus vējus mūzikas pasaulē. Netrūka nedz jaunu albumu no superzvaigznēm, nedz skandālu un tiesas prāvu, nedz arī apbalvojumu. Ar Coachella sākās lielo festivālu sezona, The Avalanches paziņoja par atgriešanos uz skatuves, bet mēneša beigās mēs zaudējām jau kārtējo mūzikas leģendu.

 

APRĪĻA MŪZIKAS ZIŅU TOP:

6. Mēneša sākumā Kanādā tika sadalītas ikgadējās Juno Awards, ko var pielīdzināt Grammys ASV un Brit Awards Lielbritānijā. Droši vien pelnīti lielākais ieguvējs 3.aprīļa vakarā Kalgari bija Eibels Tesfejs jeb The Weeknd, kurš aiznesa mājās septiņas balvas, tai skaitā visas galvenās – par gada singlu („Can’t Feel My Face”) un gada albumu („Beauty Behind the Madness”), kā arī „gada mākslinieks”.

Nedēļu vēlāk ASV notika jaunu dalībnieku jeb „2015.gada klases” uzņemšana Rokenrola Slavas Zālē. Šoreiz „slavinieku” rindas papildināja Kalifornijas hip-hop kulta apvienība N.W.A., Deep Purple, 70’to/80’to zvaigznes Cheap Trick, Chicago un Stīvs Millers. Pēdējais savā runā atļāvās arī pakritizēt Hall of Fame, aicinot žūriju „paplašināt savu redzējumu” un iekļaut slavas zālē vairāk sieviešu.

 

5. Aprīlī noslēdzās presē plaši iztirzātā dziedātājas Kesha tiesas prāva pret savu producentu Dr. Luke par seksuālu, fizisku un emocionālu vardarbību, kas savukārt noveda pie Dr. Luke prāvas pret Kesha par līgumu pārkāpumiem un apmelošanu. Aprīlī tiesa lēma par sliktu Kešai, vēlāk augustā dziedātāja savas prasības atsauca.

Tikmēr aprīlī sākās kāds cits seksuālas vardarbības skandāls.  Proti, kāds Bronksas politiķis Ronalds Sevidžs, kas agrāk darbojies mūzikas jomā, pavēstīja, ka 1980.gadā, kad Sevidžam bijis 15 gadu, viņu vairakkārt seksuāli izmantojis viens no breikbīta un hip-hop mūzikas pionieriem Afrika Bambaata. Vēlāk vēl 2 vīrieši presē atzina, ka, tajā laikā būdami pusaudži, cietuši no seksuālas vardarbības no Afrika Bambaata puses. Nekādu tiesas prāvu šeit gan nesekoja, bet pēc šī skandāla Afrika Bambaata tika izslēgts no paša dibinātās hip-hop organizācijas The Zulu Nation. Savukārt pats Bambaata šīs apsūdzības nosauca par meliem un piebilda, ka tas ir: „gļēvulīgs veids, kā graut manu reputāciju un ieguldījumu hip-hop mūzikā”.

 

4. Aprīļa sākumā savā atkalapvienošanās turnejā devās Guns N’ Roses, taču jau pirmajā koncertā notika negadījums – solists Aksels Rouzs salauza vienu kaulu kreisajā kājā. „Tā notiek, kad tu dari to, ko neesi darījis 23 gadus,” vēlāk Rouzs tvītoja un ievietoja bildi ar ārstu, kurš apstiprināja – Rouzam turpmāko mēnesi būs jāuzstājas ar ģipsi, tai skaitā Coachella festivālā, kur Guns N’ Roses ir vieni no hedlaineriem. Tas noteikti ir gaumes jautājums, bet, #mūzikassirds-prāt, galvenie hedlaineri tomēr bija piektdienā spēlējošie LCD Soundsystem, kuri gada sākumā paziņoja par atgriešanos uz skatuves pēc piecu gadu pārtraukuma, sarīkojot krāšņu ballīti, kurai skatītāji ar straumēšanas palīdzību varēja sekot līdzi tiešraidē visā pasaulē. Jāatzīst gan, ka kopumā šī gada Coachella sastāvs bija šķidrāks nekā citus gados.

 

3. LCD Soundsystem nebija ne tuvu vienīgā grupa, kas apvienojās 2016.gadā pēc vairāku gadu pārtraukuma. Daudz negaidītāka aprīļa sākumā bija Austrālijas apvienības The Avalanches mistiskā rosība sociālajos tīklos. Dažas dienas vēlāk sekoja arī oficiāls paziņojums par dalību vairākos festivālos Eiropā. Par gaidāmo turpinājumu 2000.gada kulta albumam „Since I Left You” mēs gan uzzinājām vēlāk, bet jau ziņa par The Avalanches kāpšanu uz skatuves pēc tik ilga pārtraukuma lika sirdīm iepukstēties straujāk.

 

2. Turpinot Rihanna iesākto tradīciju janvārī, pavisam negaidīti un bez jelkādas iepriekšējas izziņošanas 23.aprīlī savu jaunāko albumu – turpinājumu tikpat negaidīti 2013.gadā izdotajam lieliskajam „Beyonce” – izdeva r’n’b mūslaiku karaliene Beyonce. Līdzīgi kā Kanjē Vests arī Bejonsē sākotnēji albumu piedāvāja tikai pašai daļēji piederošajā Tidal vietnē, taču jau pēc dienas tas bija pieejams arī citos mp3 veikalos, bet fiziskā relīze bija pieejama maijā. Albums ar nosaukumu „Lemonade” jau atkal bija konceptuāls un teicami noslīpēts darbs, kurā viesojas tādas zvaigznes kā Džeimss Bleiks, Džeks Vaits, Kendriks Lamārs un The Weeknd. Albumu pavadīja arī stundu gara filma ar tādu pašu nosaukumu. Gada beigās vairāki mūzikas izdevumi „Lemonade” nosauks par gada labāko ierakstu, bet „Formation” – labāko singlu un/vai videoklipu.

Aprīļa beigās savu jaunāko albumu izdeva arī kanādiešu r’n’b mūzikas zvaigzne Dreiks. Viņš gan iepriekš bija minējis, ka šogad gaidāms jauns ieraksts, taču tikai dažas dienas pirms izdošanas tas tika oficiāli izziņots presē. „VIEWS” gan atšķirībā no „Lemonade” ne tuvu nevar dēvēt par mākslinieka labāko sniegumu. Ne tuvu.

 

1. Kad jau šķita, ka lielākā zvaigzne šogad ir mirusi, pienāca 21.aprīlis… Pēc Latvijas laika vakarā visu pasauli pāršalca kārtējā traģiskā vēsts šogad – 57 gadu vecumā savās mājās Minesotā atrasts miris leģendārais un ietekmīgais mūziķis Prinss, pilnajā vārdā Prinss Rodžers Nelsons. Tikai tad lielāku rezonansi ieguva pirms nedēļas izskanējusī ziņa par Prinsa lidmašīnas ārkārtas nosēšanos Ilinoisā pēc kāda koncerta, lai mūziķim sniegtu medicīnisko palīdzību. Tūdaļ pēc opioīdu medikamenta Narcan saņemšanas mūziķis pretēji ieteiktajam bija atteicies no tālākas mediķu palīdzības un jau dažas dienas vēlāk gan apmeklēja Record Store Day pasākumu, gan Lizas Raitas koncertu. Tikai vēlāk uzzinājām, ka Prinss jau ilgāku laiku bijis atkarīgs no opioīdiem un viņa nāve iestājusies no medikamenta fentanyl pārdozēšanas.

Protams, šī ziņa aizēnoja visu atlikušo aprīļa daļu un ne tikai. Sekoja dažādi piemiņas pasākumi, veltījumi. Prinsa labāko dziesmu izlase un leģendārais 1984.gada albums „Purple Rain” ieņēma attiecīgi pirmo un otro vietu pārdotāko albumu topā ASV, savukārt viņa milzu īpašums Paisley Park, kur atradās gan mākslinieka dzīvojamā telpa, gan studija, vēlāk pārtaps par muzeju. Tikai piecas dienas pēc Prinsa nāves par apvienošanos paziņoja viņa atbalstošā grupa The Revolution, kas 80’tajos gados mūziķim asistēja trīs ierakstos, tai skaitā minētajā „Purple Rain”.

 

Aprīlī mūžībā aizgāja arī minimālisma pionieris Tonijs Konrāds (76, prostatas vēzis) un 70’to gadu eksperimentālās mūzikas grupas Negativland viens no dibinātājiem Ričards Laionss (57, melanoma).

Advertisements