Jūnijs, kā jau allaž vasaras pirmie mēneši, ir visnotaļ kluss laiks mūzikas ziņās, kad galvenā koncentrēšanās ir n-tajiem mūzikas festivāliem visās pasaules malās. Šogad jūnijā sagaidījām vienu no gada labākajiem ierakstiem, uzzinājām Prinsa nāves cēloni, kā arī varējām sekot līdzi kādam nelāgam notikumam ar Frediju Gibsu, kas noslēdzās vien rudenī.

 

JŪNIJA MŪZIKAS ZIŅU TOP:

5. Pārņemot stafeti no Kanjē Vesta (un tas nav viegli!), par vasaras sākuma skandalozāko mākslinieci uz neilgu brīdi sabija īru dziedātāja Šineida O’Konora. Jau maijā viņa pazuda bez vēsts, taču tad atkal atradās, pateicoties Čikāgas policijai. Jāņu rītā Čikāgas likumsargi bija spiesti vēlreiz meklēt rokā slaveno mūziķi. O’Konoras radi bija sazinājušies ar Dublinas polciju, ziņojot, ka Šineida esot zvanījusi, teikusi, ka atrodoties uz tilta un grasoties lēkt lejā. Dublijas policija šo ziņu nodeva kolēģiem Čikāgā. Tikmēr pati O’Konora vēlāk savā Facebook profilā publiskoja dusmīgu ierakstu, kurā pašnāvības draudus nosauca par “bulšitu”. “Vienai stulbai kucei sagribējās izplatīt ļaunprātīgas un nepatiesas baumas par mani,” situāciju komentēja dziedātāja.

Tikmēr pats Kanjē Vests aizvadīja salīdzinoši mierīgāku mēnesi. 15.jūnijā viņš vēlreiz (pagaidām pēdējoreiz) pielaboja savu “dzīvojošo, elpojošo kreatīvās izpausmes” albumu “The Life of Pablo”, šoreiz vienkārši pievienojot tam vēl vienu dziesmu – kopā ar Sampha tapušo “Saint Pablo”, kas tagad noslēdz ierakstu. Savukārt desmit dienas vēlāk reperis publiskoja, iespējams, gada skandalozāko videoklipu dziesmai “Famous”. Tajā vienā gultā smuki rindiņā redzamas guļam gan pašu Kardašjanu/Vestu pāra, gan politiķu Donalda Trampa un Džordža Buša, gan dziedātāju Riannas un Teilores Sviftas, gan vēl citu vaska figūras.

 

4. Jūnijā skandālā, turklāt daudz nopietnākā, iekūlās kāds cits reperis – Fredijs Gibss. 2.jūnijā viņš tika arestēts Francijā uz aizdomu pamata par kādu izvarošanu Austrijā 2015.gadā. 16.jūnijā Francijas tiesa noteica 50 000 eiro lielu galvojuma naudu, taču vēlāk nolēma nekrāmēties paši un izdot viņu Austrijas tiesībsargājošajām iestādēm. Gibsa advokāti un preses pārstāvji uzsvēra, ka šīs apsūdzības ir absurdas un bez jelkāda pamata. To izdevās pierādīt vien septembrī, kad tiešām visas apsūdzības tika atsauktas, un Fredijs Gibss beidzot varēja atgriezties mājās ASV.

 

3. Sekojot Amerikas Ierakstu Industrijas Asociācijas piemēram, arī Grammy balvas vadība veica izmaiņas noteikumos, pēc kādiem drīkst izvirzīt māksliniekus statuetei. Līdz šim Grammy nominantiem bija obligāti jābūt pieejamam ierakstam tirdzniecībā, bet nu vairs tā nebūs. Jaunie mūzikas patērētāju ieradumi arī šeit ir ieviesuši izmaiņas, un turpmāk Grammy balvai varēs tikt izvirzīti mākslinieki, kuri savus albumus un singlus piedāvā tikai straumēšanas režīmā. Šoreiz tas nozīmē, ka 2017.gada pasniegšanas ceremonijā uz statueti varēs cerēt tie mākslinieki, kuru ieraksti ir izdoti vai pieejami straumēšanā no 2015.gada 1.oktobra līdz 2016.gada 30.septembrim, kad ir t.s. “deadline” diena. Pati apbalvošanas ceremonija norisināsies nākamā gada 17.februārī.

Izmaiņas skars arī kategoriju “Labākais jaunais mākslinieks”. Ja iepriekš, pretendējot uz šo balvu, mākslinieka kontā nedrīkstēja būt neviens albums, kā arī iepriekš saņemta Grammy balva, tad tagad vajadzēs būt izdotām “vismaz piecām dziesmām vai vienam albumam, bet ne vairāk kā 30 dziesmām vai trim albumiem.”

Acīmredzot, Grammy žūrija vairs nevēlas uzķerties uz “viena hīta brīnumiem”.

 

2. Jūnija pašā sākumā tika paziņoti oficiālie Prinsa autopsijas rezultāti. Kā jau iepriekš tika baumots, 57 gadus vecais mūziķis bija nomiris no opioīdu grupas spēcīga medikamenta Fentanyl pārdozēšanas. Atklājās arī dažas detaļas no pēdējās dienas Prinsa mūžā. Proti, iepriekšējā dienā pirms nāves, 20.aprīlī, Prinsa pārstāvji bija sazinājušies ar slavenu Kalifornijas ārstu Hovardu Kornfeldu, kas specializējas tieši opioīdu atkarībās. Tā kā nākamajā dienā ārsts aizņemtā grafika dēļ nevarēja ierasties, tika norunāta vizīte uz 22.aprīli, bet 21.aprīlī Kornfelds aizsūtīja pie slavenā mūziķa savu dēlu Endrjū. Tā nu Endrjū Kornfelds bija starp trim cilvēkiem, kas 21.aprīļa rītā atrada Prinsu bez dzīvības pazīmēm savas mājas liftā un piezvanīja uz 911.

Bija arī kāda patīkamāka ziņa jūnijā saistībā ar Prinsu. Maijā audio ierakstu informācijas, apmaiņas un pārdošanas vietne Discogs.com ziņoja, ka tajā ticis notirgots visu laiku dārgākais ieraksts. Kāds ļoti rets 1969.gada Deivida Bovija albuma „Space Oddity” izdevums ticis pārdots par 6826 dolāriem. Nepagāja ne mēnesis, kā šis rekords krita. Jūnijā discogs.com ziņoja, ka Prinsa albuma “The Black Album” kopija pārdota par apaļiem 15 tūkstošiem dolāru.

“The Black Album” bija paredzēts izdot 1987.gadā, kā turpinājumu slavenajam “Sign O’ The Times” albumam”. Klubiem un dīdžejiem pat tika nosūtītas promo kopijas, taču neilgi pirms plānotās izdošanas Prinss pārdomāja, atsauca un iznīcināja visas kopijas. Dažas tomēr bija atradušas ceļu pie faniem, un tamdēļ šīs kopijas arī tik retas un vērtas. 1994.gadā albums tika izdots arī plašākām masām.

 

 1. Jūnijā mēs vēl tikai gaidījām kaut jel pušplēstu vārdiņu par jauno Frenka Oušena albumu, toties sagaidījām kādu citu – ne par mata tiesu vājāku r’n’b ierakstu. Jau aprīlī Devs Hainss jeb Blood Orange vēstīja, ka viņa jauno ierakstu saukšot “Freetown Sound”, bet jūnija sākumā darīja zināmu tā vāciņu, kā arī to, ka tajā būs 17 dziesmas un tas tiks izdots 1.jūlijā. 1.jūlijs šoreiz pienāca ātrāk nekā citos gados, jo Blood Orange savu trešo albumu tomēr izdeva 28.jūnijā, tādējādi vēl iekļaujoties jūnija labāko albumu sarakstā. Precīzāk izsakoties, kļūstot par šī mēneša labāko albumu.

 

P.S. Jūnijā mūžībā devās 90’to gadu populārās hip-hop/R&B grupas P.M. Dawn dalībnieks Atrels Kordess jeb Prince Be (46, nieru slimība), mūzikas žanra bluegrass leģenda Ralfs Stenlijs (89, ādas vēzis) un grupas Parliament-Funkadelic viens no dibinātājiem, savulaik arī Talking Heads turneju taustiņinstrumentālists Bērnijs Vorels (72, plaušu, aknu un prostatas vēzis)

Advertisements