Kamēr Lielbritānija centās atgūties no šoka ar segvārdu “Brexit”, un visa pasaule vēl nespēja pat iedomāties, ka tie ir tikai mazi ziedu pumpuriņi 2016.gada politiskajam vājprātam Rietumu pasaulē, Latvijā jūlijs jau desmito gadu pagāja Positivus festivāla zīmē. Šogad tajā bez hedlaineriem M83 un Iggy Pop (trešā – Ellija Goldinga – saslima un neatbrauca) priecēja arī Grimes, Air, Super Besse u.c., patīkami aizēnojot (aizsauļojot?), šķiet, sliktākos laikapstākļus Positivus vēsturē. Jūlija beigās arī atvadījāmies nu jau no kārtējās mūzikas leģendas, uzzinājām, ka šis gads ir vissliktākais mūzikas pārdošanas ziņā, savukārt ASV mūziķi protestēja pret policijas brutalitāti. Bija arī šis tas skaists, piemēram, jauns super-grāvējs TV seriālu rindās, kā arī pirmā vinila plate… kosmosā.

 

JŪLIJA MŪZIKAS ZIŅU TOP:

5. Džeks Vaits un viņa ierakstu leibls Third Man Records jau izsenis pazīstami kā dažādu novitāšu un eksperimentu mīlētāji mūzikas radīšanā un izdošanā. Savulaik viņi uzstādīja pasaules rekordu par ātrāk ierakstīto un izdoto singlu, būvēja mūzikas veikalu uz riteņiem, meta vinila plates no debesīm un ko tik vēl ne. Šogad Third Man Records izdomāja kaut ko vēl ambiciozāku – atskaņot pirmo vinila plati izplatījumā. Izmantojot “kosmiskās telpas izturīgu” plašu atskaņotāju, kurš bija piestiprināts pie speciālas balonveidīgas uzpariktes, Džeks Vaits uzšāva stratosfērā ASV kosmonauta Karla Seigena 12” vinila singlu “A Glorious Dawn”. Kā ziņoja Third Man Records, šī plate 90 minūšu laikā sasniedza 28,7 kilometru augstumu. Žēl, ka tur visticamāk nebija klausītāju, kas to novērtētu.

 

4. Vinila plašu cienītāji jau vairākus gadus lepojas, ka pieaug viņu mīlētā formāta pārdošanas apjomi, straumēšanas servisu īpašnieki šogad piedzīvoja lielu uzrāvienu, taču kopsummā albumu pārdošanas dati 2016.gadā nebija iepriecinoši. Jūlija sākumā Nielsen Scan ziņoja, ka pirmā pusgada dati ir sliktākie kopš 1991.gada, kad kompānija šādu uzskaiti sāka veikt. Kopumā mūzikas pārdošanas apjomi ASV bija nokritušies par 100 miljoniem dolāru jeb 13 procentiem, salīdzonot ar identisku laika nogriezni 2015.gadā.

Tiesa, situāciju glābj jau minētie straumēšanas paradumi. Tie pirmajā 2016.gada pusē bija pacēlušies par 58,7 procentiem, tādējādi arī kopējie ienākumi mūzikā tomēr bija auguši pirmajā pusgadā par 8,9 procentiem, par 11 procentiem jau atkal bija auguši arī vinila pārdošanas apjomi. Savukārt CD albumu tirdzniecība kritās par 11,6 procentiem, bet digtālo albumu – par 18 procentiem.

 

3. Par policijas brutalitāti, īpaši pret melnādainajiem iedzīvotājiem, ASV ticis runāts jau krietni sen, arī kustība Black Lives Matter tika aizsākta jau 2013.gada vasarā, taču tieši jūlijā divu dienu laikā notika divas bezjēdzīgas policistu veiktas slepkavības, kas izpelnījās īpaši emocionālu reakciju no tādām mūzikas zvaigznēm kā Chance the Rapper, Drake, Blood Orange, Beyonce u.c. Vislielāko rezonansi izpelnījās 32 gadus vecā Filando Kastilles brutāla slepkavība viņa 4 gadus vecās meitiņas un draudzenes, kura šo incidentu tiešraidē straumēja Facebook, acupriekšā. Pēc šī notikuma Dallasā notika Black Lives Matter organizēts protesta mītiņš, kurš diemžēl arī beidzās ar traģēdiju, kad kāds vīrietis atklāja uguni uz likumsargiem, rezultātā nogalinot piecus cilvēkus. Ļaunums sēj ļaunumu. Jūlija pirmajā pusē ASV kopumā notika vairāk nekā 100 protesta akciju vairāk nekā 80 pilsētās.

Šie un iepriekšējie notikumi, kā arī novembrī sekojušās ASV prezidenta vēlēšanas kļuva par vienu no galvenajiem iedvesmas avotiem daudzu mākslinieku mūzikā, īpaši, protams, hip-hop un r’n’b žanrā.

 

2. Kārtīgi izballējušies Positivus festivālā, tikai atbraucot mājās nākamajā dienā uzzinājām, ka mūžībā devusies nu jau kārtējā leģenda. “2016 klubiņam” 16.jūlijā pievienojās Ņujorkas ikoniskās proto-punk grupas Suicide līderis Alans Vega – par to dienu vēlāk pasaulei pavēstīja viņa kolēģis Henrijs Rollinss. 2012.gadā Vega pārcieta trieku, un kopš tā laika viņa veselība bijusi visai vārga, taču, neskatoties uz to, mūziķis turpinājis ik pa laikam uzstāties.

Alans Vega jeb īstajā vārdā Alans Bermovics piedzima 1938.gadā Bruklinā. Koledžā studējis fiziku un tēlotājmākslu, 60’to gadu sākumā viņš iesaistījās dažādās radikālu mākslinieku grupās, veidojot skulptūras un gleznas. 1969.gadā Alans Vega nolēma pievērsties mūzikai un jau gadu vēlāk kopā ar Mārtinu Revu nodibināja Suicide. Grupas kontā ir pieci albumi, bet vēl vairāki Alanam Vegam kā solo māksliniekam.

Leģenda vēsta, ka Alana Vegas pievēršanos mūzikai izraisījis kāds 1969.gadā redzēts grupas The Stooges koncerts. Tā nu sagadījās, ka viņa nāves brīdī The Stooges līderis Igijs Pops atradās Latvijā, lai vakarā uzstātos Positivus festivālā. Domājams, ka koncerta laikā arī Igijs vēl nezināja par Alana Vegas nāvi – neticu, ka nebūtu to pieminējis koncertā.

 

1. Nedrīkst dzīvot vienās sērās par dzīves īsumu un bailēs no policistu visatļautības, kādreiz vajag arī pamielot dvēseli ar kādu skaistu TV seriālu. Šajā jomā jūlijs spridzināja, jo pat pašus autorus pārsteidza cilvēku milzu sajūsma par “Stranger Things” pirmo sezonu, ko piedāvaja kompānija Netflix. Astoņdesmito gadu zinātniskās fantastikas filmu manierē uzņemtais seriāls par puikas pazušanu un kādas 11 gadus jaunas meitenes pārdabiskajām spējām iecēla “Stranger Things” kulta statusā un padarīja par tūlītējām zvaigznēm tā autorus brāļus Daferus, meitenes ar telekinētiskajām spējām atveidotāju Milliju Bobiju Braunu, kā arī… skaņu celiņa autorus.

Par skaņu celiņu seriālam parūpējās Teksasas apvienības S U R V I V E dalībnieki Maikls Steins un Kails Diksons. Interesanti, ka S U R V I V E vēlāk rudenī izdeva savu otro studijas albumu, un diezin vai tam būtu pievērsta tāda uzmanība, ja ne vien “Stranger Things”. Kopumā tika izdotas divas “Stranger Things” izlases – katra no tām vairāk nekā stundu gara, sastāvot no attiecīgi 36 un 39 muzikāliem fragmentiem. Izmantodami analogos sintezatorus,  Steins un Diksons ne tikai perfekti saplūda kopā ar seriāla brīžiem apzināti izteikto astoņdesmito gadu fantastikas filmu estētiku, bet vienlaikus mācēja radīt pārmaiņus biedējošo un sapņaino noskaņu pat cilvēkiem, kas nebija redzējuši bildi. Nav ne par mata tiesu pārspīlēts, ka šis ir viens no 21.gadsimta pagaidām labākajiem muzikālajiem noformējumiem filmām vai TV.

 

Advertisements