Pēc muzikāli piesātinātā septembra oktobris šogad bija neraksturīgi kluss mēnesis, vismaz albumu ziņā. Tikmēr oktobrī tika sadalītas BET hip-hop mūzikas gada balvas, uzstādīti atkal pāris jauni rekordi, daži piedzīvoja nervu sabrukumus, Leonards Koens biedēja ar izteikumiem intervijā, bet Bobs Dilans mēnesi, kurā viņš saņēma savas karjeras lielāko apbalvojumu, pavadīja kā cimperlīga jaunkundze.

 

OKTOBRA MŪZIKAS ZIŅU TOP:

5. Oktobra sākumā ASV tika sadalītas ikgadējās BET balvas hip-hop mūzikā. Šogad tās sadalīja visai brālīgi – Kendriks tika titulēts par gada labāko vārdu autoru un gada labāko “dzīvo” mūziķi, kā arī dabūja balvu par gada labāko vies-pantiņu (Bejonsē dziesmā “Freedom”); Dreiks dabūja balvu par gada labāko videoklipu (dziesmai “Hotline Bling”) un albumu (“VIEWS”); Chance the Rapper tika atzīts par gada labāko jaunpienācēju; Metro Boomin tika kronēts par gada labāko producentu; savukārt Snoop Dogg no Kendrika rokām saņēma balvu ar nosaukumu “Es esmu hip-hops”.

Tikmēr pavisam nelāgi oktobrī gāja diviem citiem reperiem. Vispirms Kanjē Vests bija spiests pārtraukt koncertu Ņujorkā, jo saņēma ziņu, ka Francijā tikko aplaupīta viņa sieva Kima Kardašjana. Vēlāk uzzinājām, ka viņai, draudot ar ieroci, nolaupītas dārglietas 10(!) miljonu ASV dolāru vērtībā. Kāpēc jādodas ceļojumā, apkrāvušamies ar dārglietām desmit miljonu vērtībā, paliek mīkla.

Savukārt vēl nelāgāk sanāca Kid Cudi. Jau septembrī viņš bija vairākkārt izcēlies tviterī ar uzbraucieniem Dreikam, savam it kā draugam Kanjē Vestam un vispār mūzikas industrijai. Oktobrī tas noslēdzās ar viņa ierakstīšanos rehabilitācijas klīnikā “pašnāvniecisku tieksmju” dēļ. Pirms tam viņš publicēja ierakstu facebook, kurā cita starpā rakstīja: “Es esmu nobijies, apbēdināts, es jūtos nodevis daudzus cilvēkus. Jau atkal. Piedodiet.”. Ak, Kid Cudi, par depresiju nav jākaunas! Novēlam viņam atgriezties “stiprākam, labākam, atdzimušam,” kā viņš pats apņēmās minētajā facebook ierakstā.

Vēl šajā sakarā var minēt divu šajā lietā iesaistīto personu reakciju. Kamēr Kanjē Vests kādā savas turnejas koncertā nosauca Kid Cudi par “savu brāli” un novēlēja viņam atveseļoties, Dreiks publiskoja izsmejošu kompozīciju. Viena lieta ir ķircināties un rīkot “rap-beefs”, bet pavisam kas cits – iesmiet par slimību, it īpaši jau tik smagu un nopietnu kā depresija.

 

4. Turpinot par Dreiku, Spotify oktobrī paziņoja, ka ir uzstādīts jauns rekords – Dreika singls “One Dance” ir kļuvis par visstraumētāko dziesmu šīs platformas vēsturē. “One Dance” esot straumēts 880 miljonus reižu, pārspējot iepriekšējo rekordistu Major Lazer “Lean On”, kas varēja lepoties ar 526 miljoniem straumīšu. Kopsummā Dreika dziesmas tikušas straumētas astoņus miljardus reižu. Tas bija jau kārtējais Dreika rekords 2016.gadā (skatīt maiju).

Par jaunu rekordu ziņoja arī mūzikas platforma Discogs. Aprīlī, neilgi pēc Prinsa nāves, reta promo kopija viņa 1987.gada albumam “Black Album” tika pārdota par 15 tūkstošiem ASV dolāru, bet oktobrī Prinss uzstādīja vēl vienu Discogs rekordu. Šoreiz par rekordisti kļuva reta kasete. Albuma “The Gold Experience” remiksu kasetes “The Versace Experience – Prelude 2 Gold” Prinss esot savulaik izdalījis 1995.gada Parīzes modes nedēļas laikā sanākušajiem apmeklētājiem. Tagad viena no šīm kasetēm tikusi pārdota par 4087 dolāriem! Ne tikai vinils, arī kasetes atgriežas, dāmas un kungi!

 

3. Bez slavenību nāvēm, protams, neiztika arī oktobrī. Rezonējošākā no tām bija ziņa par 57 gadus vecā Dead or Alive solista Pīta Bērnsa došanos aizsaulē. Viņu piemeklēja pēkšņa sirdstrieka. Bērnss dibināja Dead or Alive jau 1980.gadā, bet grupa savu popularitāti ieguva piecus gadus vēlāk, pateicoties hīt-singlam “You Spin Me Round”. Tas gan būtībā arī palika par vienīgo lielo grupas hītu, bet Bērnsa androgīnais izskats un skandalozā uzvešanās ļāva palikt mediju uzmanības lokā vēl nākamās divas dekādes, galvenokārt, pateicoties dalībai vairākos realitātes šovos un n-tajām plastiskajām operācijām. Kādā intervijā viņš esot izteicies, ka to bijis “vairāk nekā 300”.

Tajā pašā dienā arī uzzinājām, ka 73 gadu vecumā miris sešdesmito gadu populārais dziedātājs Bobijs Vī, kurš pēdējos gados sirga ar Alcheimera slimību. Viņa lielākais hīts bija 1961.gada singls “Take Good Care of My Baby”, kas atrodams daudzās sešdesmito gadu labāko dziesmu izlasēs.

Vēl pie 2016.gada oktobra nelaiķiem jāmin britu dziesmu autors Rods Tempertons, kurš mēneša sākumā 66 gadu vecumā zaudēja cīņā ar vēzi. Savulaik pats spēlējis funk apvienībā Heatwave, tomēr vairāk pazīstams kā citu izpildītāju dziesmu autors, īpaši jau Maikla Džeksona hītu “Thriller”, “Off The Wall”, “Rock With You” un daudzu citu.

 

2. Tikmēr kāds cits sirms onkulis oktobrī sāka runāt par nāvi. Leonards Koens oktobrī gan nosvinēja savu 82.dzimšanas dienu, gan izdeva arī jaunu albumu “You Want It Darker” – daudzuprāt, oktobra spēcīgāko ierakstu. Par godu šim notikumam žurnāls The New Yorker bija sagatavojis plašu rakstu par Koenu, viņa muzikālo karjeru un dzīves līkločiem. Taču tas, kas izpelnījās citu mediju pārpublicēšanu, bija Koena izteikumi par savu nākotni. “Es nedomāju, ka varēšu pabeigt savas [vēl nepabeigtās] dziesmas. Varbūt. Kas to lai zina? Varbūt man atnāks otrā elpa, es nezinu. Bet es neuzdrošinos piekalt sevi kādai garīgai stratēģijai. (…) Es esmu gatavs nomirt. Es ceru, ka tas [jums] neliek justies neērti. Tas nu būtu viss no manas puses.”

Ņemot vērā pirmā singla noskaņu un tekstu (“I’m ready, my lord”), kā arī to, ka ļoti līdzīgu scenāriju mēs jau pieredzējām janvārī ar Deividu Boviju, daudzos Koena daiļrades cienītājos šī intervija raisīja reālu izbīli. Tomēr dažas dienas vēlāk, turpinot reklamēt albumu “You Want It Darker”, Koens mūs visus nomierināja ar diametrāli pretējiem izteikumiem. Losandželosā notika albuma noklausīšanās jeb prezentācija, pēc kura mākslinieks atbildēja arī uz dažiem sanākušo jautājumiem. Viens no jautājumiem bija ļoti vienkāršs: “Kā jūs jūtaties, Koena kungs?”. “Jā, es nesen izteicos, ka esmu gatavs nomirt,” mierīgi atbildēja Leonards un ar sev raksturīgo humoru turpināja, “Es pārspīlēju. Es vienmēr esmu dramatizējis situācijas. Patiesībā es taisos dzīvot mūžīgi.” Vēlāk, noslēdzot pasākumu, Koens vēlreiz uzmundrināja sanākušos, tiesa, šoreiz jau būdams mazliet pieticīgāks: “Es ceru, ka mēs šo kādreiz atkārtosim. Es plānoju te palikt līdz kādiem 120 [gadiem].

Tagad, zinot, kas notika jau nepilnu mēnesi vēlāk, atliek vien secināt, ka tas bija ļoti mīļš žests no Koena puses. Acīmredzot sapratis, ka iepriekšējā reizē ir mazliet par daudz izpļāpājies, viedais, galantais un bezgala labsirdīgais kungs mūs vienkārši gribēja nomierināt un pirms laika nesakreņķēt.

 

1. Par 2016.gada oktobra mūzikas lappušu galveno varoni kļuva Leonarda Koena laikabiedrs (un arī labs paziņa, kā var spriest pēc minētā The New Yorker raksta) Bobs Dilans. 13.oktobrī diezgan daudzus šokēja Zviedrijas akadēmijas paziņojums, ka šī gada Nobela prēmiju literatūrā un tās mazo bonusiņu – 8 miljonus zviedru kronu (aptuveni 900 tūkstošus eiro) – saņems Bobs Dilans, kurš tomēr plašāk zināms kā mūziķis.

Visticamāk, šī ziņa tā arī paliktu tikai 13.oktobra numuros, ja Dilans vien viņam zināmu iemeslu dēļ nesāktu spēlēt spēli “sameklē mani”. Jau trīs dienas vēlāk Nobela prēmijas komiteja žēlojās presei, ka Bobs Dilans ignorējot viņu centienus sazināties, neskatoties pat uz zvaniem un e-pastiem arī viņa kolēģiem un draugiem. Kāds no Zviedrijas akadēmijas pārstāvjiem pat slaveno mūziķi nosauca par “nepieklājīgu”.

Vien pašā mēneša izskaņā pēc Dilana sniegtās intervijas britu laikrakstam The Guardian, kurā mūziķis izteicās, ka esot pagodināts par šādu novērtējumu, Zviedrijas akadēmija ziņoja, ka Dilans beidzot sazinājies ar viņiem un akceptējis apbalvojumu. “Ziņas par piešķirto Nobela prēmiju atstāja mani bez valodas,” Dilans savu pusmēnesi ilgušo klusuma pauzi pamatoja komitejas darbiniekiem. Viņš arī izteicās, ka, ja būs iespēja, noteikti apmeklēs pasākuma svinīgo ceremoniju decembrī. Tiesa, vēlāk viņš tomēr neaizbrauca un savā vietā aizsūtīja dziedātāju Petiju Smitu.

 

Advertisements