Novembris bija melns mēnesis. Īpaši jau Ziemeļamerikā, kur ASV tika pie jauna prezidenta populistiska atsaldeņa izskatā, Kanāda (un visa mūzikas pasaule) zaudēja vienu no saviem lielākajiem talantiem tās vēsturē, Pensilvānijā notika kārtējā policijas/apsardzes nepamatotā agresija pret mūzikas baudītājiem, bet Kanjē Vestam beidzot noplīsa nervu sistēma. Visam tam pa vidu kā silts saules stariņš sasildīja A Tribe Called Quest atgriešanās albums pēc 18 gadu pauzes.

 

NOVEMBRA MŪZIKAS ZIŅU TOP:

5. Novembra pirmajā vīkendā ASV Pensilvānijas štata nereģistrētā platībā ar nosaukumu Lake Harmony norisinājās elektroniskās mūzikas platformas Boiler Room rīkots divu dienu festivāls “The Ray Ban x Boiler Room Weekender”. Jau pēc pirmās dienas apmeklētāji bija novērojuši asu un neiecietīgu apsardzes dienesta darbinieku attieksmi pret apmeklētājiem, bet situācija eskalējās nākamajā naktī uz svētdienu, kad policija apcietināja 19 gadus vecu apmeklētāju Keilenu Džounsu. Vietējās policijas pārstāvji stāstīja, ka pie viņas esot atrasts “neliels daudzums marihuānas un kokaīna”, kā arī uzsvēra viņas pretošanos policijai.

Tikmēr cits sakāmais bija aculieciniekiem un pasākuma organizatoriem. Pirmie liecināja, ka policija uzvedusies agresīvi un “histēriski”, lietojot spēku un pat asaru gāzi pret pārējiem, bet kādam apmeklētājam, kurš centies notiekošo filmēt, ticis izrauts un atņemts telefons. Arī organizatori, kas neilgi pēc incidenta pieņēma lēmumu pārtraukt pasākumu, norādīja uz to pašu. Viņu nākamajā dienā izplatītajā paziņojumā bija pausts nosodījums policijai un apsardzei: “Pēc nevajadzīgas spēka pielietošanas pret apmeklētājiem mums nebija citas iespējas, kā otrās nakts pusē apturēt pasākumu. Boiler Room kategoriski neatbalasta neiecietību un naidu, kādu pielietoja tiesībsargājošās iestādes un Split Rock apsardzes dienests.” Tāpat organizatori uzsvēra, ka līdz šim incidentam pasākums aizritējis pavisam mierīgi, nevienam no 3000 apmeklētājiem pat mediķu palīdzība nav bijusi nepieciešama, par policiju pat nerunājot. Turklāt Boiler Room vēl pirms pasākuma bija piedāvājuši paši savu apsardzes dienestu no Ņujorkas, ar ko veiksmīgi sadarbojušies iepriekšējos pasākumos, bet Split Rock atteikušies no šādas iespējas.

Ļoti zīmīgi, ka aizturētā meitene bija melnādainā, bet Lake Harmony, pēc vikipēdijas datiem, dzīvo 95,8% baltādaino…

 

4. 2016.gadā mēs sagaidījām vairākus lielus “atgriešanās albumus”, taču, kas to būtu domājis, ka spēcīgāko no tiem izdzirdēsim vien gada izskaņā. Pēc 18(!) gadu pauzes novembra sākumā ar jaunu plati atgriezās 1985.gadā dibinātais Ņujorkas kolektīvs A Tribe Called Quest, kurš turklāt šogad zaudēja vienu no saviem dalībniekiem – reperis Phife Dawg nomira 22.martā, būdams vien 45 gadus jauns. Grupas dalībnieku nemitīgie kašķi un ilgais pārtraukums starp ierakstiem lika ar skepsi gaidīt jauno darbu, bet lieki. “We Got It From Here… Thank You For Your Service” daudzi mūzikas apskatnieki un žurnāli ierindoja starp gada spēcīgākajiem albumiem un ne tikai hip-hop žanrā, uzsverot, cik ļoti veiksmīgi ATCQ ir izdevies saglabāt klasisko Austrumkrasta hip-hop skanējumu un padarīt to svaigu.

Albums bija ļoti veiksmīgs arī komerciālā plānā. Pirmajā nedēļā “We Got It From Here…” ASV tika notirgots 135 tūkstošos eksemplāru (ieskaitot straumēšanas ekvivalentus) un ierindojās 1.vietā Billboard pirktāko albumu topā. Turklāt tā nu sagadījās, ka tas notika tieši Phife Dawg dzimšanas dienā.

 

3. Laikam jau lielāks pārsteigums nebija tas, ka Kanjē Vestam nobruka nervu sistēma, bet gan, ka tā nobruka tikai tagad. Grūti pateikt, kad un kāpēc viss īsti sākās, bet novembris pašpasludinātajai planētas lielākajai rokzvaigznei izvērtās patiesi vētrains. Vispirms 17.novembra vakarā koncerta laikā Sanhosē Kanjē uzrunāja pūli: “Jūs taču zināt, ka es nebalsoju vēlēšanās, vai ne?” Saņēmis apstiprinājumu, reperis turpināja ar daudzus šokējošo: “Bet, ja es būtu balsojis, es būtu balsojis par Trampu!”. Neskatoties uz diezgan atklāto ūjināšanu, Kanjē turpināja savu politisko runu vēl 15(!) minūtes.

Pēc šī notikuma sociālajos tīklos no Kanjē kolēģiem sekoja nosodījumu jūra, un iespējams tāpēc jau nākamajā koncertā, 19.novembrī Sakramento, mūziķim aizgāja pilnīgi ciet. Tur jau viņš brauca virsū pilnīgi visiem pēc kārtas – Bejonsē par dominēšanu MTV Video Music Awards, Jay Z par to, ka viņš nepiezvanot Kanjē, radiostacijām par to, ka tās neatskaņojot pietiekami daudz Frenku Oušenu un Kid Cudi, Barakam Obamam par to, ka viņš neesot varējis padarīt Ameriku varenu, Hilarijai Klintonei… vienkārši tāpat. Pēc visas šīs izlādēšanās viņš vienkārši nosvieda mikrofonu un nogāja no skatuves, noslēdzot 30 minūšu koncertu, ja to tā var nosaukt.

Jau nākamās dienas rītā mūzikas prese ziņoja, ka atcelti visi atlikušie The Saint Pablo Tour koncerti 2016.gadā, bet vakarā pienāca ziņa, ka mūziķis ir ticis hospitalizēts. Losandželosas policija saņēmusi zvanu no Kanjē Vesta ārsta, ka mūziķim nepieciešama psihiatra palīdzība, ziņoja NBC News. Mūziķa pārstāvji vēlāk precizēja, ka reperis devies uz slimnīcu brīvprātīgi. Portāls TMZ zināja citēt Vesta ārstu, kurš esot teicis, ka mūziķis cieš no “pārejošām psihozēm, kuras izraisījušas bezmiegs un dehidratācija”. Dzeltenā prese savukārt baumoja par Vesta problēmām ģimenē un kokaīnu. Lai tur būtu kā būdams, Mūzikas Sirds novēl reperim pēc iespējas ātrāku izveseļošanos un psihes sakārtošanu.

 

2. Lai kā to daudziem gribētos, mūzika (tāpat kā sports, starp citu, Savicka kungs!) tomēr nav nodalāma no politikas. 9.novembra rītā pēc Latvijas laika mēs pamodāmies pasaulē, kurā par vienas no lielākajām valstīm pasaulē vadītāju kļuvis egocentrisks un agresīvs klauns. Situāciju vēl dramatiskāku padarīja sociālie tīkli, kuri lūza no mūziķu emocijām. Daudzi bija šokēti, daudzi bija depresīvi noskaņoti, daži atrada vēl sevī spēkus pajokot (“Kas jādara, lai dabūtu Kanādas pilsonību?”), bet daži emocionālākie izplūda asarās, piemēram, Best Coast soliste Betānija Kosentīno, kura instagram kontā rakstīja, ka nekad mūžā nav jutusies “tik drausmīgi kā šobrīd”. Savukārt mūziķis, kas agrāk bija pazīstams kā Donnie Trumpet, pat nomainīja savu skatuves vārdu, jo nevēloties būt jebkādā veidā asociēts ar “Trampa naidīgo toni un aizskarošajiem izteikumiem”. Turpmāk viņš uzstāsies ar savu īsto vārdu Niko Segals.

Nav vietas un laika citēt visus mūziķus, kas pauda sašutumu, vieglāk būtu saskaitīt tos, kas to nedarīja.

 

1. Ja trešdienas rītā šķita, ka vēl briesmīgāk jau vairs nevar būt, domas pamainīja piektdienas rīts, kas atnāca ar kārtējo skumjo vēsti – 82 gadu vecumā mūžībā devies izcilais Kanādas mūziķis un dzejnieks Leonards Koens. Viņa dēls un pēdējo albumu producents Adams Koens rakstīja: “Mans tēvs aizgāja mierīgi savās mājās Losandželosā, apzinādamies, ka ir pabeidzis, kā viņš pats uzskatīja, vienu no saviem izcilākajiem ierakstiem. Viņš turpināja rakstīt līdz beidzamajam brīdim ar tikai viņam piemītošo unikālo humora izjūtu.”

Tikuši pāri pirmajam šokam, pēc dažām stundām saņēmām vēl vienu pārsteidzošu vēsti – Leonards Koens nomiris jau pirmdien un ceturtdien ir jau ticis apglabāts pēc ebreju tradīcijas. Tāda esot bijusi mākslinieka vēlme. Vēl pēc nedēļas uzzinājām arī nāves cēloni – vēzis. Tātad tik tiešām mūziķis bija jau ilgstoši slims un zināja, ka daudz vairs nav atlicis. Tas tad arī izskaidro viņa izteikumus oktobrī žurnālam The New Yorker.

Sācis savu karjeru kā rakstnieks, mūzikai Leonards Koens pievērsās salīdzinoši vēlu, un viņa debijas albums – izcilais “Songs of Leonard Cohen” – tika izdots vien 1967.gadā, kad mūziķim bija jau 33 gadi. Kopā Koens mums atstājis neskaitāmus šedevrus, ieskaitot mega-slaveno un veselas zvaigžņu plejādes pārdziedāto “Hallelujah”, 14 burvīgus albumus un vēl vairākus koncertierakstus. 2008.gadā viņu uzņēma Rokenrola Slavas Zālē.

 

Vēl novembrī mūs atstāja franču komponists un elektroniskās mūzikas inovators Žans Žaks Perijs (87, plaušu vēzis), amerikāņu rock/blues/country mūziķis un neskaitāmu zvaigžņu muzikālais pavadītājs Leons Rasels (74, sirds slimības), leģendārais Ņujorkas dīdžejs Deivids Mankūzo (72, nāves iemesls nav atklāts) un amerikāņu soul/funk mūzikas dziedātāja Šarona Džounsa (60, aizkuņģa dziedzera vēzis).

Advertisements