2016.gada pēdējais mēnesis pagāja atbilstoši visa pārējā gada tradīcijām – brīžiem jautri, brīžiem garlaicīgi, bet lielākoties traģiski. Albumu un singlu ziņā arī šī gada decembris bija ierasti kluss, bet toties notikumu netrūka. Tika izziņoti nominanti nākamā gada Grammy balvām, uzzinājām Rokenrola Slavas Zāles jauniesaucamos 2017.gadā, par visu n-to mūzikas portālu un žurnālu gada topiem nemaz nerunājot. Kanjē Vests izrakstījās no slimnīcas un gandrīz taisnā ceļā devās pie sava jaunā drauga Donalda Trampa, Chairlift paziņoja par izjukšanu tikai pēc trīs albumu izdošanas, bet Apple beidzot sāka tirgot savas izslavētās Airpods austiņas. Taču aiziet gads izvēlējās pavisam zīmīgi – atņemot mums vēl vienu popmūzikas superzvaigzni.

 

DECEMBRA ZIŅU TOP:

TRAĢĒDIJA OKLENDĀ

Decembris sākās ar milzīgu traģēdiju ASV. Kalifornijas štata pilsētā Oklendā kādā noliktavā, kur notika elektroniskās mūzikas pasākums, piektdienas vakarā ap 23.20 pēc vietējā laika izcēlās ugunsgrēks, laupot dzīvības 36 cilvēkiem. Tā bija lielākā ar ugunsnelaimi saistītā traģēdija Oklendas vēsturē. 1930.gadā celtā 930 kvadrātmetru lielā ēka bija paredzēta noliktavas vajadzībām, taču jau sen tika izīrēta kā studijas vieta māksliniekiem, un tur bieži notika arī dažādi pasākumi, lai gan jau pirms tam bija saņemtas sūdzības par ēkas drošību. Pēdējās no tām – nepilnu mēnesi pirms traģēdijas…

Starp bojāgājušajiem, no kuriem jaunākajam bija tikai 17 gadu, bija arī vairāki mūziķi, kam tajā vakarā bija paredzēts uzstāties. Tā vēlāk apstiprinājās, ka starp bojāgājušajiem ir arī vietējā dueta Them Are Us Too 22 gadus jaunā ģitāriste Keša Eskjū. Grupai vien 2015.gadā iznāca daudzu atzinīgi novērtētais debijas albums “Remain” uz pazīstamā leibla Dais Records.

Vēl pēc pāris dienām tika apstiprināta divu 100% Silk (savulaik AMGmusic ļoti slavēta leibla) mākslinieku nāve – ugunsgrēkā bija gājuši bojā 33 gadus jaunā Čelsija Dolana jeb Cherushii un 34 gadus jaunais Džonijs Igazs jeb Nackt. Trešajam tajā vakarā spēlēt paredzētajam 100% Silk māksliniekam Džoelam Šenahenam paveicās – viņš no nelaimes izkļuva cauri sveikā. Savukārt kā viens no pēdējiem tika atpazīts 36 gadus vecais mūziķis un producents Džozefs Metloks jeb Joey Casio.

Kā mēs Latvijā to diemžēl labi zinām, uzsāktā krimināllieta un vainīgo meklēšana, visticamāk, vilksies vēl ļoti ilgi. Taču jau uzreiz tika aizsākta diskusija par to, kā mākslinieki ir būtībā sadzīti teju vai geto rajonā, kur ēku īpašniekiem, kuri nekautrējas iekasēt dažbrīd lielas summas par atļauju uzturēties šajos graustos (labākas vietas naudas trūkuma dēļ mūziķi nevar atļauties), ir pilnīgi vienaldzīga to cilvēku drošība, kas tur dzīvo, strādā vai izklaidējas. Oklendas mērs Libija Šāfa 3 dienas pēc traģēdijas paziņoja, ka pilsēta investēšot 1,7 miljonus dolāru, lai māksliniekiem atrastu atbilstošākas telpas, kurās strādāt un rīkot pasākumus. Acīmredzot, lai nonāktu līdz šādam lēmumam, bija jāziedo 36 cilvēku dzīvības…

ghost_ship_warehouse_

 

2017.GADA GRAMMY NOMINANTI UN SLAVAS ZĀLĒ JAUNUZŅEMTIE

Kā ierasts, decembrī tika paziņoti to mākslinieku vārdi, kas februārī ASV varēs cerēt uz zelta gramofona statueti jeb Grammy Awards. Tikpat ierasts, ka lielu pārsteigumu nebija – šogad visvairāk nominācijas starp dāmām tika Riannai (8), Bejonsē (9) un Adelei (5). Abas pēdējās savā starpā sacentīsies arī prestižākajās nominācijās – par gada albumu, gada singlu un gada ierakstu. Zināmā mērā patīkams pārsteigums bija jaunā repera Chance the Rapper septiņas nominācijas, tai skaitā par gada labāko debiju.

Astoņās kateogrijās uz balvu pretendēs Dreiks, bet piecās – Kanjē Vests. Kantrī mūziķim Stērdžilam Simpsonam tikai divas nominācijas, toties viena – un tas laikam bija pats lielākais pārsteigums – par gada albumu. Interesanti, ka viņš pats vēlāk izteicās, ka labprāt atdotu savu nomināciju Frenkam Oušenam par albumu “Blonde”. Kā zināms, Oušens izvēlējās neiesniegt savu ierakstu vērtēšanai Grammy žūrijai. Visinteresantākā, kā allaž, ir kategorija “Gada labākais alternatīvās mūzikas ieraksts”, kur sacentīsies Bon Iver, Deivids Bovijs, Igijs Pops, PJ Hārvija un Radiohead. Savukārt visbriesmīgākā – “Gada labākais elektroniskās mūzikas ieraksts”, par kuriem acīmredzot Grammy žūrijai ir vismazākā nojēga.

Tikmēr Rokenrola Slavas Zāle paziņoja tos māksliniekus, kas nākamgad aprīlī kļūs par jauniesauktajiem. Svinīgā ceremonijā Bruklinā nākamā gada 7.aprīlī slavas zālē uzņems 90’to gadu populāro grunge apvienību Pearl Jam, leģendām apvīto 90’to gadu reperi, nu jau 20 gadus kā mūžībā aizgājušo Tupac Shakur, amerikāņu folkmūziķi Džoannu Baizu, slavenās 1981.gada dziesmas “Don’t Stop Believin’” autorus Journey, britu slaveno kolektīvu Electric Light Orchestra un ne mazāk slavenos viņu tautiešus Yes.

Tas nozīmē, ka arī šogad žūrija ir ignorējusi Kraftwerk, kuri ne pirmo reizi bija starp pretendentiem. Vēl trakāk gan iet 70’to gadu disko mūzikas zvaigznēm Chic, kas tikuši izvirzīti 10(!!) reizes, bet tā arī joprojām Slavas zālē nav uzņemti. Ārpus saraksta no pretendentiem palika arī Depeche Mode, Dženeta Džeksone, Bad Brains, Jane’s Addiction, MC5, The Zombies un The Cars.

Āā, par Chic runājot! Decembrī Nails Rodžers paziņoja, ka 2017.gadā grupai beidzot iznāks jauns albums, ko mūziķis solīja jau 2015.gadā. Nākamgad Chic svinēs savu 40 gadu jubileju un apritēs 25 gadi kopš pēdējā studijas albuma izdošanas.

 

R.I.P. GEORGE MICHAEL

25.decembra vakarā 2016.gads mums atnesa tikai viņam piestāvošu “dāvanu” – ziņu, ka esam zaudējuši vēl vienu mūzikas superzvaigzni. Savās mājās Oksfordšīrā atrasts miris slavenais mūziķis, astoņdesmito gadu popkultūras ikona Džordžs Maikls. Joprojām vēl gaidām oficiālos autopsijas rezultātus, bet ģimene ziņo, ka viņam gluži vienkārši apstājusies sirds, un kategoriski noraida izskanējušās baumas par pašnāvību. Tās parādījās pēc nelaiķa dzīvesbiedra Fadi Favaza neapdomīgajiem tvītiem par Maikla depresiju un vēlmi nomirt, tiesa, viņš pats gan apgalvo, ka tos neesot rakstījis – kāds esot uzlauzis viņa tviterkontu…

Ar Džordžu Maiklu #MūzikasSirds (tolaik gan vēl AMGmusic) vieno visciešākās un senākās saites no visām šogad mūžībā aizgājušajām mūzikas zvaigznēm, viņa singls “Older” kļuva par 1997.gada AMGmusic Gada Singlu #1. Taču par to atsevišķā rakstā.

Džordžs Maikls, īstajā vārdā Georgioss Kiriakoss Panajotu, savu muzikālo karjeru sāka 80’to gadu pašā sākumā, ar skolas biedru Endrjū Ridžliju nodibinot duetu Wham!, kas ātri iekaroja popularitāti un atnesa pirmos hītus. Jau 1984.gadā Džordžs Maikls iemēģināja roku solo karjerā ar mega-slaveno balādi “Careless Whisper”, bet 1986.gadā grupas biedru pameta pavisam un nodevās solo karjerai uz pilnu slodzi. Viņa kontā gan ir tikai pieci studijas albumi, toties tie kopā pārdoti vairāk nekā 100 miljonos eksemplāru.

Pēdējos gados Maiklam gan neklājās spoži. Bija gan skandāli saistībā ar marihuānas lietošanu un automašīnas vadīšanu reibumā, gan arī dažādas veselības likstas.

2009.gadā aizgāja Maikls Džeksons, šogad gan Prinss, gan Džordžs Maikls. No lielā 80’to gadu MTV popmūzikas ikonu TOP4 atlikusi vairs tikai viena…

 

Jāpiebilst, ka decembra sākumā 69 gadu vecumā pēc “ilgas un spītīgas cīņas ar vēzi”, kā rakstīja viņa menedžeris, šo pasauli atstāja vēl viena mūzikas izcilība – prog-rock supergrupas Emerson, Lake & Palmer līderis Gregs Leiks. Tādējādi viņš pievienojās Kītam Emersonam, kurš izdarīja pašnāvību šā gada martā.

Kaut kā šo visu skumju mākoni mēģināja aizpūst Run The Jewels, kas savu jaunāko albumu RTJ3 izdeva ātrāk nekā iepriekš bija solījuši – Ziemassvētkos, turklāt piedāvājot to par velti.

Cerēsim, ka 2017.gads būs mazāk sāpīgs, bet tikpat muzikāli spilgts, jo albumu frontē tiešām šis bija viens no šīs dekādes izcilākajiem gadiem. Re, katram riebeklim ir arī sava gaišā puse, 2016.gads nebija izņēmums. Vieglas smiltis un uzneredzēšanos arī viņam.

Advertisements