A-LIST: Manta – Zīme [HI]
(from f/c LP “Karaliene Anna”, out April 13th)

Pagaidām, kamēr vēl neesam redzējuši gaidāmā Manta albuma “Karaliene Anna” albuma dziesmu sarakstu, grūti spriest, vai tajā būs arī tituldziesma. Taču dziesmu ar šādu nosaukumu varēja atrast prezīci pirms diviem gadiem izdotajā albumā “Buržuāziskās filosofijas marasms četrām balsīm ar ansambli”. Tas bija “piecu runu un četru dziesmu” ieraksts, kurā ansamblis Manta sadarbojās ar četriem filozofiem, iedvesmojoties no pulkveža B.E.Bihovskija brošūras “Mūslaiku filozofiskās buržuāzijas marasms”.

Es pieminu šo ierakstu, jo no četrām tā dziesmām tieši “Karaliene Anna” likās visspēcīgākais skaņdarbs. Vistuvāk tam, kādu latiņu Manta pacēla ar savu 2014.gada debijas albumu, ko “Mūzikas Sirds” (tolaik vēl AMGmusic) atzina par labāko pašmāju ierakstu togad.

Tikmēr jauno albumu Manta ir izvēlējušies ieskandināt ar singlu “Zīme”, kas diezgan labi ataino ansambļa daiļrades būtību. Jā, šeit galveno lomu nespēlē pie Ingus Baušķenieka ierakstītie un tikai viņam raksturīgi skanošie analogie sintezatori. Šeit es runājo par lirisko pusi, proti traģikomiskumu.

Iet iereibis vīrs, iet pa ielu / Un viņam zem kājām šūpojas zeme / Vīrs iet, bet zeme šūpojas un velk / Un velk, velk viņu ar visu savu pievilkšanās spēku” izskan kopā ar svinīgu, pat nedaudz dramatisku klavieru pavadījumu un Edgara Šubrovska tādā pašā manierē izdziedātu vokālu, kam vēlāk pievienojas arī Edgars Mākens. Gala beigās vairs nav pat īsti skaidrs, vai šī uzburtā, visnotaļ sadzīviskā aina šķiet smieklīga vai traģiska. Laikam jau tas ir atkarīgs no katra klausītāja paša personīgās pieredzes vai empātijas un humora izjūtas sinerģijas.

Albuma “Karaliene Anna” prezentācijas koncerts notiks 13.aprīlī NABAKLAB.

Advertisements